pomoc

powrot

Survival na szosie

Przetrwanie podczas rajdów rowerowych to wypadkowa wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest kultura jazdy osób startujących oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zdrowy rozsądek wymieszany ze znajomością przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego w znacznym stopniu podwyższy Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu.  

 

Spiesz się powoli.

Nie od dziś wiadomo, że „Pośpiech jest złym doradcą”. Przed startem w rajdzie wnikliwie przeczytaj opis tras i wybierz odpowiednią dla siebie. Przy doborze dystansu weź pod uwagę swój stan zdrowia, nabyte doświadczenie oraz zaplecze techniczne, którym dysponujesz. Pamiętaj o kasku!

Ustal, gdzie jesteś.

Staraj się obserwować trasę i na bieżąco oceniaj przebytą odległość. W razie niepożądanych zdarzeń podaj organizatorowi kolor opaski oraz stan licznika(wyzerowanego przed startem). Dzięki tej wiadomości, profesjonalna obsługa medyczna lub pomoc techniczna dotrą do Ciebie w kilka minut.

Rozpraw się ze strachem i paniką.

Wypadek hipnotyzuje- jest to maksyma często powtarzana przez ratowników. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, myśl racjonalnie. Zaplanuj algorytm postępowania. W razie konieczności wezwij pomoc. Nie bój się pomagać!

Wykorzystaj podstawowe umiejętności.

Wymiana przebitej dętki lub zabandażowanie ręki-kto tego nie umie? Każdy z nas dysponuje masą podstawowych umiejętności, trzeba je tylko wykorzystać w odpowiednim czasie. Pomagajmy sobie na trasie!

Improwizuj.              

W czasie niepożądanych zdarzeń często nie posiadasz odpowiedniego sprzętu. Nie poddawaj się, myśl! Ktoś potrzebuje temblaka - zrób go z dętki. Masz ranę na nodze - przyłóż kawałek czystego ubrania w to miejsce i mocno oklej taśmą. W twojej głowie jest masa pomysłów, wykorzystaj je. Dobra rada: woź ze sobą małą apteczkę, „superglue” i „powertape’a”.   

Wysoko ceń życie.

Rajd rowerowy jest piękną przygodą. Odpowiedni współtowarzysz oraz urozmaicona trasa to nieodzowne składowe dobrych wspomnień. Dbaj o dobry humor na trasie.

Analizuj sytuację.

W momencie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na szosie dbaj o siebie. Twoje życie jest najważniejsze, działaj planowo, nie przebiegaj przez jezdnię. Oznacz miejsce wypadku w taki sposób, aby było widoczne dla nadjeżdżających samochodów i służb ratowniczych.

Lepiej uwierz w siebie.

„Nie ma ludzi słabych, są tylko źle przygotowani”. Zrób rachunek sumienia i popraw to, co jeszcze możesz poprawić. Daj z siebie wszystko!
Podczas rajdów rowerowych organizowanych przez Stowarzyszenie Rowerover o twoje bezpieczeństwo dba wykwalifikowana kadra ratowników medycznych - Motoerka. Gdy użyjesz numeru telefonu znajdującego się na opasce, zespoły ratownicze na motocyklach dotrą do ciebie w kilka minut.