Spiesz się powoli.
Nie od dziś wiadomo, że „Pośpiech jest złym doradcą”. Przed startem w rajdzie wnikliwie przeczytaj opis tras i wybierz odpowiednią dla siebie. Przy doborze dystansu weź pod uwagę swój stan zdrowia, nabyte doświadczenie oraz zaplecze techniczne, którym dysponujesz. Pamiętaj o kasku!
Ustal, gdzie jesteś.
Staraj się obserwować trasę i na bieżąco oceniaj przebytą odległość. W razie niepożądanych zdarzeń podaj organizatorowi kolor opaski oraz stan licznika(wyzerowanego przed startem). Dzięki tej wiadomości, profesjonalna obsługa medyczna lub pomoc techniczna dotrą do Ciebie w kilka minut.
Rozpraw się ze strachem i paniką.
Wypadek hipnotyzuje- jest to maksyma często powtarzana przez ratowników. Jeśli jesteś świadkiem wypadku, myśl racjonalnie. Zaplanuj algorytm postępowania. W razie konieczności wezwij pomoc. Nie bój się pomagać!
Wykorzystaj podstawowe umiejętności.
Wymiana przebitej dętki lub zabandażowanie ręki-kto tego nie umie? Każdy z nas dysponuje masą podstawowych umiejętności, trzeba je tylko wykorzystać w odpowiednim czasie. Pomagajmy sobie na trasie!
Improwizuj.
W czasie niepożądanych zdarzeń często nie posiadasz odpowiedniego sprzętu. Nie poddawaj się, myśl! Ktoś potrzebuje temblaka - zrób go z dętki. Masz ranę na nodze - przyłóż kawałek czystego ubrania w to miejsce i mocno oklej taśmą. W twojej głowie jest masa pomysłów, wykorzystaj je. Dobra rada: woź ze sobą małą apteczkę, „superglue” i „powertape’a”.
Wysoko ceń życie.
Rajd rowerowy jest piękną przygodą. Odpowiedni współtowarzysz oraz urozmaicona trasa to nieodzowne składowe dobrych wspomnień. Dbaj o dobry humor na trasie.
Analizuj sytuację.
W momencie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na szosie dbaj o siebie. Twoje życie jest najważniejsze, działaj planowo, nie przebiegaj przez jezdnię. Oznacz miejsce wypadku w taki sposób, aby było widoczne dla nadjeżdżających samochodów i służb ratowniczych.
Lepiej uwierz w siebie.
„Nie ma ludzi słabych, są tylko źle przygotowani”. Zrób rachunek sumienia i popraw to, co jeszcze możesz poprawić. Daj z siebie wszystko! Podczas rajdów rowerowych organizowanych przez Stowarzyszenie Rowerover o twoje bezpieczeństwo dba wykwalifikowana kadra ratowników medycznych - Motoerka. Gdy użyjesz numeru telefonu znajdującego się na opasce, zespoły ratownicze na motocyklach dotrą do ciebie w kilka minut.
|